Історія школи

Школі --- 25 років 

 








 




______________________________________________________________ 

Перші відомості про школу в  Миклашеві  подає Декларація громади села від 24 лютого 1818р. Громада зобовязувалась побудувати школу та утримувати шкільного учителя. Оплата учителю визначалася у розмірі 90 зол. на рік. Крім грошової оплати учитель від громади одержував щороку 3 корці / корець – 100 кг. / жита та пшениці, 2 корці ячменю, гречки та картоплі. За окрему винагороду учитель сповняв обовязки писаря у сільському уряді.
           У 1862р. школа в селі була тривіальна, тобто початкова трикласова школа. Шкільний будинок був дерев’яний, під стріхою і складався з одної шкільної кімнати та одної кімнати, де мешкав учитель. Учитель тоді одержував платню 200 злотих на рік. З 1874р. школа в селі мала статус етатової, тобто державної однокласової школи з окладом вчителя 300 злотих. Тоді 146 учнів навчало три вчителі.

           У 1882 р. громада села стараннями вчителя  Онисима Марка збудувала другий шкільний будинок з двома навчальними кімнатами бо кількість школярів постійно зростала: 1883 р – 234 учні, а у 1891 – 285 учнів. Правда, не всі діти  шкільного віку ходили до школи. Учні були поділені на 6 груп за рівнем складності навчання. Вчилися у дві зміни. Збільшилась оплата праці вчителів. У 1886 р. старший учитель діставав вже 400 зол., а молодший – 240 зол. Умови життя вчителя на селі були нелегкими , тому вчителі часто мінялися. У 1912 р. всупереч волі громади в селі було відкрито т.з. експонівку -  польський клас в окремому будинку де ходили лише 9 дітей. Сільська громадська рада писала листи -  протести до шкільної краєвої ради з проханням  “ усунути польську експонівку в Миклашеві, як протизаконну і непотрібну “. Однак шкільні власті, де заправляли поляки, не прислухалися до волі громадської ради. Польська експонівка в селі  проіснувала до 1925 року.
            Під час I Світової війни  і російської окупації з осені 1914 по осінь  1915 років навчання в школі було призупинено. З 1925 р.  після прийняття польським урядом “ кресового “ закону,  школа в Миклашеві  стала утраквістичною / двомовною /. По суті це була польська школа бо крім уроків української мови решту предметів викладали польською. Навчальний рік починався 1 вересня і закінчувався  у травні відправою в церкві. Діти з українських і польських родин вчилися разом, лише уроки релігії для українців і поляків проводилися окремо. Польську мову вивчали з першого класу, а українську – з другого. Уроки української і польської мов були щодня. У 1925 р. у двох шкільних будинках вчилося 190 дітей. У 30 – х роках вчили дітей троє вчителів : Луциківна і  Крумерівна – польки та Олена Івахів – українка.
            Утраквістична школа в селі проіснувала до 1939 року. У перші роки радянської влади / 1939 – 1941 рр. / в Миклашеві була неповна середня школа / 5  класів / з українською мовою навчання. У дві зміни навчалося 168 учнів.
            В період німецької окупації  в школі працювали вчителі: Сарамака – управитель школи, Олена Івахів, Євстахій Білинський, Ольга Климко, Анна Кернога.
             З відновленням радянської влади у 1944р. поновила роботу  7 – річна школа. Оскільки в липні 1944 р. під час воєнних дій один шкільний будинок згорів, а другий не міг вмістити всіх школярів, дітей помістили в хаті Поповича Стефана. На уроки діти носили стільці для сидіння бо не було парт. Пізніше під школу пристосували будинок плебанії, який влада реквізувала у 1949 р. і хату Пугача Стефана, якого депортували із села. Місцевих вчителів було тільки троє, решта – “східняки “. У 1947 р. започатковано в школі піонерську організацію, а у грудні 1951 р. – комсомольську.
               У 1960 р. після прийняття закону “ Про зміцнення звязку школи із життям і про подальший розвиток системи народної освіти в  СРСР” школа в селі стала 8–річною. Запроваджувалось виробниче навчання, учнівські виробничі бригади. Школа містилася у чотирьох пристосованих будинках.
    Тільки у 1991 р. в Миклашеві побудували двоповерховий будинок школи. Школа дістала статус загальноосвітньої середньої школи  І–ІІІ ст. Школа знаходиться у двоповерховому приміщенні. Вона має центральне опалення, забезпечена водогоном, центральною каналізацією. Територія школи впорядкована, озеленена. У 2007 році здана в експлуатацію шкільна котельня.
          Запроваджена кабінетна система.



Немає коментарів:

Дописати коментар